Langham Creek boys, Cypress Springs girls defend 17-6A track titles

April 15, 2017

0415 District Track 1.jpg
The Langham Creek High School boys’ track team won its second consecutive district championship on April 13, collecting 176 total points to clinch the title.

April 15, 2017—CFISD boys’ and girls’ track and field athletes qualified for the area track and field meet after placing in the top four of their respective events at the District 17-6A Championships, held April 10 and 12-13 at Cy-Fair High School.

In the boys’ competition, Langham Creek High School won its second consecutive title with 176 points, followed by second-place Cypress Falls High School (106) and third-place Cy-Fair High School (101).

0415 District Track 5.jpg
Langham Creek junior Eric Edwards, flanked by Cypress Falls’ Devall Harris and Cypress Creek’s Kaleb O’Bryant, clears the final hurdle in the 110-meter hurdles event, which he won in 13.55. Harris placed second and O’Bryant placed fourth to also qualify for the area meet.

“We’ve got a really good group,” said Walt Yarrow, Langham Creek head track and field coach. “We got points in every field event which set us up for today. The kids have a lot of heart. A lot of them ran multiple events and by the time the 4x4 came they were tired but they came out and fought for it. Back-to-back meant a lot to them.”

Cypress Springs High School won its fourth consecutive girls’ competition with 170 points, followed by second-place Cypress Woods (114) and third-place Cypress Ranch High School (67).

0415 District Track 2.jpg
The Cypress Springs High School girls’ track and field team won its fourth consecutive district championship on April 13, earning 170 total points.

“We’ve got a lot of competition in our district. I’m so proud of the girls,” said Ruqayya Gibson, Cypress Springs track coach. “I think we did better this year than last year and that’s what it’s all about, continuing to improve.”

The top four individuals in each event from both District 17-6A and District 18-6A will compete in the area meet, scheduled for April 20 at Cypress Falls High School. The top four finishers from each event at the area meet will advance to the Region III-6A Championships, set for April 28-29 at Clear Creek ISD’s Challenger Columbia Stadium in Webster.

0415 District Track 8.jpg
Cypress Springs senior Ariele Adams, left, grabs the baton from sophomore Tiffany Mack in the 4x200-meter relay event at the district track meet on April 13. The Panthers won the event with a time of 1:37.83.

“Our expectation is to get to regional,” Yarrow said. “Everybody’s hungry for it.”

“The girls have got to keep stepping it up and never let up, because when we get to state, which is the goal, we’re going to have a huge challenge,” Gibson said. “We want to win [area] but the main goal is to get as many events to regionals so we can get as many events to state.”

0415 District Track 6.jpg
Jersey Village senior Morgan Stewart closes in on the finish line of the 800-meter run event of the district track meet on April 13 at Cy-Fair High School. Stewart won the event with a time of 2:11.19 and also won the 400-meter dash (54.66) to qualify for the area meet on April 20.

The following athletes will advance to the area meet:

Boys’ Competition

100-meter dash

Place

Contestant

School

Time       

1st

Walter Boyd

Cy-Fair

10.08

2nd

Ansar Richardson

Cypress Lakes

10.24

3rd

Reagan Coburn

Langham Creek

10.26

4th

Kermit Berry

Cypress Springs

10.35

200-meter dash

1st

Eddie Sumler

Cy-Fair

20.98

2nd

Angel Laca

Cypress Woods

21.58

3rd

Yanquoi Siefa

Cypress Falls

21.83

4th

Kermit Berry

Cypress Springs

21.88

400-meter dash

1st

Myriq Freeman

Cypress Ridge

48.67

2nd

Tyreke Sapp

Cypress Springs

48.69

3rd

Ryon Senegal

Cy-Fair

49.43

4th

Tien Henderson

Cy-Fair

49.57

800-meter run

1st

Myriq Freeman

Cypress Ridge

1:57.23

2nd

Cameron Hudson

Langham Creek

2:00.77

3rd

Joey Clark

Langham Creek

2:02.13

4th

Terrill Banks

Cypress Falls

2:02.76

1,600-meter run

1st

David Zavala

Langham Creek

4:26.33

2nd

Alec Esposito

Cypress Wodos

4:26.76

3rd

Zac Turman

Cypress Ranch

4:27.95

4th

Allen Gonzalez

Cypress Springs

4:29.51

3,200-meter run

1st

David Zavala

Langham Creek

9:36.41

2nd

Zac Turman

Cypress Ranch

9:38.42

3rd

Allen Gonzalez

Cypress Springs

9:40.33

4th

Alec Esposito

Cypress Woods

9:43.69

110-meter hurdles

1st

Eric Edwards

Langham Creek

13.55

2nd

Devall Harris

Cypress Falls

13.85

3rd

Ahmad Young

Langham Creek

14.04

4th

Kaleb O’Bryant

Cypress Creek

14.14

300-meter hurdles

1st

Eric Edwards

Langham Creek

37.65

2nd

Sean Marshall

Cypress Ranch

39.35

3rd

Devall Harris

Cypress Falls

39.46

4th

Tamonte Brown

Cypress Falls

39.70

4x100-meter relay

1st

Reagan Coburn, Ahmad Young, Cameron Turner and Jeremy Gamble

Langham Creek

41.82

2nd

Tre’Von Mosley, Trenton Kennedy, Patrick Atkinson and Jaelon Woods

Cy-Fair

41.94

3rd

Jonathan Patrick, Starrland Baldwin, Tamonte Brown and Christian Anderson

Cypress Falls

42.44

4th

Markus Hartfield, Darian Landry, Jacob Clarkson and Kendon Flowers

Jersey Village

42.62

4x200-meter relay

1st

Eddie Sumler, Jaelon Woods, Walter Boyd and Trenton Kennedy

Cy-Fair

1:27.13

2nd

Cameron Turner, Jeremy Gamble, Kacey Pryor and Reagan Coburn

Langham Creek

1:28.10

3rd

Terrill Banks, Christian Anderson, Yanquoi Siefa and Starrland Baldwin

Cypress Falls

1:28.11

4th

Kobe House, Kaylon Horton, Justin Claybon and Jailon Santee

Cypress Ridge

1:31.57

4x400-meter relay

1st

Walter Boyd, Ryon Senegal, Justin Surovik and Tien Henderson

Cy-Fair

3:19.99

2nd

Terrill Banks, Tamonte Brown, Jonathan Patrick and Thomas Reagor

Cypress Falls

3:21.28

3rd

Cameron Hudson, Eric Edwards, Joey Clark and Kacey Pryor

Langham Creek

3:21.88

4th

Nathaniel Hardrick, Alec Hernandez, Derrick Brooks and Angel Laca

Cypress Woods

3:22.23

Long Jump

1st

Jonathan Ewulo

Cypress Lakes

23-2 ½

2nd

Jordan Murray

Langham Creek

23-0

3rd

Golden Eke

Langham Creek

22-4

4th

Praise Okorie

Langham Creek

21-9

Shot Put

1st

Blake Thompson

Cypress Falls

51-0

2nd

Trent Thompson

Cypress Falls

50-4

3rd

Eli Berkel

Langham Creek

48-0 ½

4th

Max Sweet

Cypress Woods

46-5

Discus

1st

Evan Simmons

Cypress Falls

164-6

2nd

Nicolas Gamez

Langham Creek

161-3

3rd

Reis Mallory

Langham Creek

150-4

4th

Trent Thompson

Cypress Falls

148-7

Triple Jump

1st

Golden Eke

Langham Creek

46-7 ¼

2nd

Jonathan Ewulo

Cypress Lakes

46-4 ¾

3rd

Demari Lewis

Cypress Ranch

44-5 ½

4th

Tahje Caraway

Cypress Creek

43-1

High Jump

1st

Adrian Caldwell

Cy-Fair

6-4

2nd

Stephen Gruss

Cypress Creek

6-4

3rd

Jared Williams

Cypress Creek

6-4

4th

Tymel Wilder

Langham Creek

6-2

Pole Vault

1st

Adam Alborn

Cypress Ranch

15-9

2nd

Trent Bird

Cypress Woods

15-0

3rd

Braiden Maddox

Cypress Woods

14-0

4th

Ryan Gilcrease

Cypress Woods

14-0

0415 District Track 3.jpg

Cypress Lakes High School senior Jonathan Ewulo won the district title in the long jump with a distance of 23-2 ½ to qualify for the area meet on April 20 at Cypress Falls High School.

Girls’ Competition

100-meter dash

Place

Contestant

School

Time       

1st

Essance Sample

Cypress Springs

11.57

2nd

Iquo Ating

Cypress Woods

11.84

3rd

Laniya Ivy

Cypress Springs

12.01

4th

Teressia Grant-Corsey

Cypress Creek

12.04

200-meter dash

1st

Rachel Hall

Cypress Springs

24.43

2nd

Teressia Grant-Corsey

Cypress Creek

24.76

3rd

Ariele Adams

Cypress Springs

24.92

4th

Kindra Mingo

Cy-Fair

24.87

400-meter dash

1st

Morgan Stewart

Jersey Village

54.66

2nd

Erica Cormier-Jordan

Cypress Springs

56.50

3rd

Ariah Mack

Cypress Springs

56.69

4th

Wonders Oguejifor

Cypress Springs

57.87

800-meter run

1st

Morgan Stewart

Jersey Village

2:11.19

2nd

Wonders Oguejifor

Cypress Springs

2:14.91

3rd

Jean Jenkins

Cypress Falls

2:16.45

4th

Alexa Granderson

Jersey Village

2:16.47

1,600-meter run

1st

Megan DeRouen

Cypress Creek

5:18.48

2nd

Monique Spruill

Cypress Springs

5:19.19

3rd

Catalina Spjut

Cypress Woods

5:20.89

4th

Alexa Granderson

Jersey Village

5:22.18

3,200-meter run

1st

Catalina Spjut

Cypress Woods

11:36.02

2nd

Monique Spruill

Cypress Springs

11:39.35

3rd

Megan DeRouen

Cypress Creek

11:40.53

4th

Faithe Green

Cypress Woods

11:45.59

100-meter hurdles

1st

Bailey Kennedy

Cypress Woods

13.39

2nd

Whitney Ochiam

Cypress Springs

14.01

3rd

Kassaid Shuaib

Cypress Ridge

14.35

4th

Aliyah Carswell

Langham Creek

14.38

300-meter hurdles

1st

Whitney Ochiam

Cypress Springs

43.19

2nd

Kennedy Bailey

Cypress Woods

43.42

3rd

Arjai Johnson

Langham Creek

44.18

4th

Jamaiah Satra

Jersey Village

44.22

4x100-meter relay

1st

Ariele Adams, Essance Sample, Rachel Hall and Nayomie Green

Cypress Springs

45.92

2nd

Iquo Ating,  Nia Sims, Jordan Perry and Kennedy Bailey

Cypress Woods

46.68

3rd

Kindra Mingo, Valencia Hendrickson, Saige Wright and Lilan Henderson

Cy-Fair

47.23

4th

Teressia Grant-Corsey, Aunesti McNeely, Skylar Williams and Charlee Harvey

Cypress Creek

48.43

4x200-meter relay

1st

Essance Sample, Tiffany Mack, Ariele Adams and Laniya Ivy

Cypress Springs

1:37.83

2nd

Eden Carter, Destoni Taylor, Iquo Ating and Jordan Perry

Cypress Woods

1:39.54

3rd

Lilan Henderson, Kindra Mingo, Alie Angelo and Valencia Hendrickson

Cy-Fair

1:40.14

4th

A’rshanae Smith, Cydni Miller, Creshaun Cresser and Jamaiah Satra

Jersey Village

1:42.22

4x400-meter relay

1st

Ariah Mack, Erica Cormier-Jordan, Rachel Hall and Wonders Oguejior

Cypress Springs

3:47.79

2nd

Creshaun Cresser, Alexa Granderson, Cydni Miller and Jamaiah Satra

Jersey Village

3:55.04

3rd

Arjai Johnson, Aliyah Carswell, Zoe Gentle and Kaity Clark

Langham Creek

3:59.13

4th

Jean Jenkins, Tamara Vukovic, Blair Young and Jada Chambers

Cypress Falls

4:00.72

Long Jump

1st

Jalayia Bartley

Cypress Ranch

18-0

2nd

Jada Chambers

Cypress Falls

17-8 ¼

3rd

Tiffany Mack

Cypress Springs

17-2 ½

4th

Alie Angelo

Cy-Fair

17-0 ¾

Shot Put

1st

Lawrenee Hart

Cypress Woods

40-10 ½

2nd

Keayla Dove

Cypress Lakes

39-0

3rd

Faith Isabelle

Cypress Woods

38-3 ½

4th

Brooklyn House

Langham Creek

37-5

Discus

1st

Brooklyn House

Langham Creek

123-2 ½

2nd

Kimberly Haines

Cypress Ranch

118-1

3rd

Keayla Dove

Cypress Lakes

111-9 ½

4th

Camryn Springer

Cy-Fair

110-4

Triple Jump

1st

Jalaiya Bartley

Cypress Ranch

39-2 ¾

2nd

Hannah Searby

Cy-Fair

36-10 ½

3rd

Jada Chambers

Cypress Falls

36-7 ½

4th

Chearese Lamm

Cypress Ranch

35-10 ½

High Jump

1st

Demetrius Lewis

Cypress Ranch

5-3

2nd

Jerie Vuong

Cypress Lakes

5-3

3rd

Whitney Foreman

Langham Creek

5-0

4th

Ufuoma Okwolo

Cypress Springs

5-0

Pole Vault

1st

Kaitlyn Banas

Cypress Ranch

12-6

2nd

Elizabeth Bradley

Cypress Woods

12-3

3rd

Hannah Miller

Cypress Ranch

12-3

4th

Hannah Searby

Cy-Fair

12-0

 

0415 District Track 4.jpg 

From left, Cameron Hudson of Langham Creek, Tyreke Sapp of Cypress Springs, Myriq Freeman of Cypress Ridge and Tien Henderson of Cy-Fair dig for the finish line in the 400-meter dash event of the district track meet on April 13. Freeman won the event with a time of 48.668, while Sapp and Henderson also qualified for the area meet.

0415 District Track 7.jpg

Cypress Creek junior Megan DeRouen, trailed by Cypress Springs junior Monique Spruill, digs for the finish line in the 1,600-meter run event of the district tournament. DeRouen won with a time of 5:18.48, while Spruill was runner-up in 5:19.19.

 

0415 District Track 9.jpg

Cypress Lakes senior Ansar Richardson, left, congratulates Cy-Fair senior Walter Boyd after Boyd won the 100-meter dash with a time of 10.08. Richardson placed second with a time of 10.24.

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.