Cy-Fair, Cy Woods earn sweeps at district swimming championships

January 30, 2019

The Cypress Woods High School boys’ swim team won the District 18-6A team championship for the third year in a row, capturing the title with 157 total points.The Cypress Woods High School boys’ swim team won the District 18-6A team championship for the third year in a row, capturing the title with 157 total points.
The Cypress Woods High School girls’ swim team clinched a third straight District 18-6A championship, winning the title with a tally of 220 points.The Cypress Woods High School girls’ swim team clinched a third straight District 18-6A championship, winning the title with a tally of 220 points.
Jersey Village High School Swim Coach Stuart Webb (left) was named the District 18-6A Girls’ Coach of the Year, while Langham Creek High School Swim Coach Kyle McDaniel was named the Boys’ Coach of the Year.Jersey Village High School Swim Coach Stuart Webb (left) was named the District 18-6A Girls’ Coach of the Year, while Langham Creek High School Swim Coach Kyle McDaniel was named the Boys’ Coach of the Year.
Cypress Woods High School senior Sydney Stanford was named the District 18-6A Girls’ Swimmer of the Meet for the third year in a row.Cypress Woods High School senior Sydney Stanford was named the District 18-6A Girls’ Swimmer of the Meet for the third year in a row.
The Cy-Fair High School boys’ swim team won the District 17-6A championship, capturing the title with 163 total points.The Cy-Fair High School boys’ swim team won the District 17-6A championship, capturing the title with 163 total points.
The Cy-Fair High School girls’ swim team repeated as District 17-6A champions, earning the title by totaling 146 points.The Cy-Fair High School girls’ swim team repeated as District 17-6A champions, earning the title by totaling 146 points.
while Cy-Fair High School Swim Coach Hannah Doré (left) was named the District 17-6A Boys’ Coach of the Year, while Cypress Creek High School Swim Coach Jeff Chandler was named Boys’ Coach of the Year.while Cy-Fair High School Swim Coach Hannah Doré (left) was named the District 17-6A Boys’ Coach of the Year, while Cypress Creek High School Swim Coach Jeff Chandler was named Boys’ Coach of the Year.
Cy-Fair High School junior Cameron Dafoe (left) was named the District 17-6A Boys’ Swimmer of the Meet, while Cypress Creek freshman Hayden Miller was named the 17-6A Girls’ Swimmer of the Meet.Cy-Fair High School junior Cameron Dafoe (left) was named the District 17-6A Boys’ Swimmer of the Meet, while Cypress Creek freshman Hayden Miller was named the 17-6A Girls’ Swimmer of the Meet.

Jan. 29, 2019—The Cypress Woods High School boys’ and girls’ swim teams claimed the District 18-6A championships for the third year in a row while the Cy-Fair High School boys’ and girls’ teams swept the District 17-6A titles, with the meets held Jan. 25 (17-6A) and Jan. 26 (18-6A) at the CFISD Natatorium.

The Cypress Woods boys won with a score of 157, followed by runner-up Langham Creek (119) and third-place Cypress Springs (69). The Cypress Woods girls placed first with a score of 220, Jersey Village placed second with 103 points with Langham Creek placing third with a score 81.

“It was a three-peat, which is really hard to do,” said Chris Pease, Cypress Woods swim coach. “The target is on your back. The Langham Creek boys gave us a run for our money on that side, and every year, it gets harder to do this.”

Langham Creek Head Coach Kyle McDaniel was named the 18-6A Boys’ Coach of the Year, while Jersey Village Swim Coach Stuart Webb repeated as Girls’ Coach of the Year.

Cypress Woods sophomore Munzer Kabbara was named the 18-6A Boys’ Swimmer of the Meet and Cypress Woods senior Sydney Stanford was named the Girls’ Swimmer of the Meet for the third year in a row.

In 17-6A, the Cy-Fair girls edged Cypress Creek for the team title. The Bobcats finished with 146 points, while the Cougars placed second with 143 points. Cypress Ranch scored 90 point to place third.

“We were down a swimmer who was very important and the girls really stepped up to the plate and did everything they needed to do to win,” said Hannah Doré, Cy-Fair head coach. “Every race was key, especially those where we were able to get those sixth-, seventh- and eighth-place points.”

The Cy-Fair boys scored 163 points to place first, finishing ahead of runner-up Bridgeland (125.50) and third-place Cypress Ranch (114.50).

“Each race was very exciting to watch for the boys,” said Doré, who was named the 17-6A Boys’ Coach of the Year. “They worked really hard this week, especially when it came down to relays because we knew we weren’t seeded first. We really needed to step up, especially with that last relay, and they did.”

Cypress Creek Head Coach Jeff Chandler was named the 17-6A Girls’ Coach of the Year.

Cy-Fair junior Cameron Dafoe was named the 17-6A Boys’ Swimmer of the Meet, while Cypress Creek freshman Hayden Miller was named the 17-6A Girls’ Swimmer of the Meet.

The top six individuals and relays (listed below) advance to regional competition, to be held Jan. 31 through Feb. 2. Qualifying participants will compete in the Region V-6A meet at CFISD Natatorium. The diving competition will begin at 3 p.m. on Jan. 31. The swimming preliminary competition will begin at 10 a.m. on Feb. 1, while the finals are scheduled to start at 9:30 a.m. on Feb. 2.

District 17-6A Swimming and Diving Championships

Girls

200 Medley Relay

1

Reagan Jaco, Taylor Nargang, Claire Dafoe and Emma Ruland

Cy-Fair

1:50.18

3

Katy Zimmerman, Emma Matson, Keilah Eckhart and Hayden Miller

Cypress Creek

1:52.12

4

Delaney Crowder, Kylie Bennett, Brooke Ramey and Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

1:53.43

5

Aldercy Bui, Ashley Harris, Joey Hill and Hanna Kownacki

Bridgeland

1:54.01

6

Lauren Hoekstra, Juliana Cruz Flores, Melanie Reyes and Gwen Haag

Cypress Lakes

1:59.45

200 Freestyle

1

Hayden Miller

Cypress Creek

1:52.53

2

Brooke Ramey

Cypress Ranch

1:59.64

3

Emma Matson

Cypress Creek

1:59.82

4

Rebecca Bishop

Cypress Falls

2:00.55

5

Katie Webb

Bridgeland

2:03.27

6

Allie Marks

Cypress Ranch

2:04.87

200 Individual Medley

1

Kylie Bennett

Cypress Ranch

2:08.09

2

Keilah Eckhart

Cypress Creek

2:11.03

3

Morgan Hanson

Cypress Falls

2:14.02

4

Megan Smith

Cypress Creek

2:17.41

5

Breanna Nguyen

Cypress Ranch

2:20.49

6

Loren Medack

Bridgeland

2:21.70

50 Freestyle

1

Emma Ruland

Cy-Fair

24.41

2

Gina Mangione

Cypress Creek

25.80

3

Sophie Flowers

Cypress Creek

25.81

4

Maya Diaz

Cy-Fair

25.95

6

Briahna Meinte

Cypress Ranch

26.14

1-meter Diving

1

Hanna Vinklarek

Bridgeland

278.20

2

Nicole Saenz

Cy-Fair

261.85

4

Audrey Cahak

Cypress Creek

247.45

6

Malayna Betz

Cypress Ranch

239.25

100 Butterfly

1

Keilah Eckhart

Cypress Creek

57.41

2

Reagan Jaco

Cy-Fair

58.09

3

Rebecca Bishop

Cy-Fair

59.06

4

Claire Dafoe

Cy-Fair

59.96

6

Taylor Nargang

Cy-Fair

1:00.79

100 Freestyle

1

Delaney Crowder

Cypress Ranch

52.79

2

Emma Ruland

Cy-Fair

52.84

4

Gina Mangione

Cypress Creek

55.66

5

Aldercy Bui

Bridgeland

56.31

6

Lauren Kriendler

Cypress Creek

56.60

500 Freestyle

1

Hayden Miller

Cypress Creek

4:53.54

2

Claire Dafoe

Cy-Fair

5:01.25

3

Kylie Bennett

Cypress Ranch

5:01.55

4

Katy Zimmerman

Cypress Creek

5:07.15

5

Megan Smith

Cypress Creek

5:19.25

200 Freestyle Relay

1

Morgan Hanson, Rebecca Bishop, Emma Ruland and Reagan Jaco

Cy-Fair

1:40.10

2

Lauren Kriendler, Sophie Flowers, Emma Matson and Gina Mangione

Cypress Creek

1:41.85

4

Aidyn Lawton, Mia Lawton, Hanna Kownacki and Katie Webb

Bridgeland

1:44.66

5

Briahna Meinte, Breanna Nguyen, Allie Marks and Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

1:45.47

6

Gwen Haag, Juliana Cruz Flores, Melanie Reyes and Lauren Hoekstra

Cypress Lakes

1:49.83

100 Backstroke

1

Reagan Jaco

Cy-Fair

57.40

3

Katy Zimmerman

Cypress Creek

1:00.39

4

Delaney Crowder

Cypress Ranch

1:00.75

5

Sophie Flowers

Cypress Creek

1:01.06

6

Samantha Eshelman

Cypress Ranch

1:02.60

100 Breaststroke

1

Taylor Nargang

Cy-Fair

1:09.48

2

Morgan Hanson

Cy-Fair

1:09.71

5

Kaci Hawes

Cypress Creek

1:10.81

400 Freestyle Relay

1

Hayden Miller, Gina Mangione, Katy Zimmerman and Keilah Eckhart

Cypress Creek

3:36.72

2

Kylie Bennett, Brooke Ramey, Breanna Nguyen and Delaney Crowder

Cypress Ranch

3:42.97

3

Claire Dafoe, Rebecca Bishop, Alyssa Le and Morgan Hanson

Cy-Fair

3:45.50

4

Aldercy Bui, Aidyn Lawton, Mia Lawton and Katie Webb

Bridgeland

3:49.16

5

Emma Nobles, Sophia Villarreal, Rachel Ordeneaux and Natalia Hernandez

Cypress Falls

4:00.64

 

District 17-6A Swimming and Diving Championships

Boys

200 Medley Relay

1

Cameron Dafoe, David Armstrong, Connor Gallagher and Andrew McMahan

Cy-Fair

1:37.54

2

Jonathan Ware, Thomas Ryder, Jackson Dement and John David McMahon

Bridgeland

1:40.65

3

Diego Cardenas, Ethan Hoang, Tyler Sparks and William Jacobsen

Cypress Ranch

1:41.73

4

Lewis Nguyen, Kevin Young, Payton Robertson, Daniel Lopez

Cypress Falls

1:42.70

5

Jax Lewis, Trevor Leon, Mason Schmitt and Zion Thomas

Cypress Creek

1:47.97

6

Alejandro Mora, Isaac Garza, Jonathan Perez and John Tovar

Cypress Park

1:48.51

200 Freestyle

1

Jackson Dement

Bridgeland

1:46.68

2

James Gavin

Cypress Ranch

1:47.40

3

Jackson Nace

Cypress Lakes

1:50.69

4

Harrison Nguyen

Cy-Fair

1:51.14

5

David Armstrong

Cy-Fair

1:51.19

6

Connor Gallagher

Cy-Fair

1:51.20

200 Individual Medley

1

Cameron Dafoe

Cy-Fair

1:56.85

2

Jonathan Ware

Bridgeland

2:03.83

3

Colin Wegner

Cypress Ranch

2:03.93

4

Matthew Bittner

Cy-Fair

2:04.87

5

Thomas Ryder

Bridgeland

2:06.16

6

Ethan Hoang

Cypress Ranch

2:10.72

50 Freestyle

1

Alejandro Mora

Cypress Park

21.98

2

Andrew McMahan

Cy-Fair

22.34

3

Adrian Guzman

Cy-Fair

22.57

4

Tyler Sparks

Cypress Ranch

22.69

5

Noah Fisher

Cypress Ranch

22.76

6

Aaron Ervin

Cy-Fair

22.79

1-Meter Diving

2

Peyton Ford

Cy-Fair

360.90

3

Bryan Plasczyk

Cy-Fair

359.25

5

Braxton Crenek

Bridgeland

322.70

6

Corey Daves

Bridgeland

320.90

100 Butterfly

1

Connor Gallagher

Cy-Fair

54.57

2

Tristan McKay

Bridgeland

54.79

2

Tyler Sparks

Cypress Ranch

54.79

4

Thomas Davis

Bridgeland

56.05

5

Andrew McMahan

Cy-Fair

57.82

6

Lewis Nguyen

Cypress Falls

59.49

100 Freestyle

1

Adrian Guzman

Cy-Fair

48.56

2

Noah Fisher

Cypress Ranch

49.98

3

Ezequiel Imbern

Bridgeland

50.64

4

Maxwell Pinder

Bridgeland

50.69

5

William Jacobsen

Cypress Ranch

50.88

6

Aaron Ervin

Cy-Fair

51.29

500 Freestyle

1

Jackson Dement

Bridgeland

4:44.80

2

James Gavin

Cypress Ranch

4:54.46

3

Jackson Nace

Cypress Lakes

5:00.90

4

Matthew Bittner

Cy-Fair

5:02.15

5

Wyatt Fredrickson

Cypress Ranch

5:03.38

6

Edgar Fernandez

Bridgeland

5:07.22

200 Freestyle Relay

1

Andrew McMahan, Aaron Ervin, Connor Gallagher and Adrian Guzman

Cy-Fair

1:29.50

2

John David McMahon, Maxwell Pinder, Ezequiel and Tristan McKay

Bridgeland

1:31.50

3

Noah Fisher, Diego Cardenas, Ethan Hoang and James Gavin

Cypress Ranch

1:33.27

5

Jason Lorenzana, Enrique Bravo, Drew Garza and Rocky Flores-Castaneda

Cypress Lakes

1:35.28

6

Isaac Garza, Liam Volschenk, Jonathan Perez and John Tovar

Cypress Park

1:39.83

100 Backstroke

1

Cameron Dafoe

Cy-Fair

53.32

2

Alejandro Mora

Cypress Park

55.04

3

Payton Robertson

Cypress Falls

55.13

4

Diego Cardenas

Cypress Ranch

56.62

5

Jonathan Ware

Bridgeland

56.63

6

Harrison Nguyen

Cy-Fair

56.90

100 Breaststroke

1

Ethan Hoang

Cypress Ranch

1:01.01

2

Thomas Ryder

Bridgeland

1:01.57

3

Colin Wegner

Cypress Ranch

1:01.63

4

David Armstrong

Cy-Fair

1:01.68

5

Ezeguiel Imbern

Bridgeland

1:02.40

6

Lewis Nguyen

Cypress Falls

1:02.80

400 Freestyle Relay

1

David Armstrong, Adrian Guzman, Harrison Nguyen and Cameron Dafoe

Cy-Fair

3:18.05

2

Noah Fisher, William Jacobsen, Tyler Sparks and James Gavin

Cypress Ranch

3:19.91

3

Jonathan Ware, Tristan McKay, Thomas Ryder and Jackson Dement

Bridgeland

3:20.01

4

Jason Lorenzana, Enrique Bravo, Rocky Flores-Castaneda, Jackson Nace

Cypress Lakes

3:31.47

5

Jonathan Perez, Isaac Garza, John Tovar and Alejandro Mora

Cypress Park

3:31.96

6

Daniel Lopez, Kevin Young, Lewis Nguyen and Payton Robertson

Cypress Falls

3:33.34

 

District 18-6A Swimming and Diving Championships

Girls

200 Medley Relay

1

Sydney Stanford, Erin Strautman, Genevieve Casten and Brooke Nunley

Cypress Woods

1:50.39

2

Vivian Luu, Maya Vacek, Noelle Saria and Katrina Nielsen

Langham Creek

1:56.91

3

Emma McCrory, Audrey Huynh, Kaylee Saxon and Katie Gill

Jersey Village

2:00.11

5

Ariana Gonzalez, Julissa Rodriguez, Rachel Calzada and Vanessa Livas-Tovar

Cypress Springs

2:14.05

200 Freestyle

1

Genevieve Casten

Cypress Woods

1:58.04

2

Emily Vossler

Cypress Woods

2:04.89

3

Riley Smith

Cypress Woods

2:04.92

4

Hannah Vacek

Langham Creek

2:10.22

5

Madeline Rospierski

Cypress Woods

2:11.98

6

Mackenzie Lewis

Jersey Village

2:13.25

200 Individual Medley

1

Lauren Farris

Cypress Woods

2:14.04

2

Lily Redwine

Cypress Woods

2:17.42

4

Shelly McKneely

Cypress Woods

2:27.29

5

Vivian Luu

Langham Creek

2:28.53

6

Audrey Huynh

Jersey Village

2:33.01

50 Freestyle

1

Katrina Nielsen

Langham Creek

24.61

2

Genevieve Casten

Cypress Woods

24.74

3

Brooke Nunley

Cypress Woods

25.09

4

Avery Davis

Jersey Village

25.79

5

Ashton Ernest

Cypress Woods

25.80

1-Meter Diving

1

Holly Humphries

Cypress Woods

283.30

100 Butterfly

1

Lauren Farris

Cypress Woods

59.37

2

Ashton Ernest

Cypress Woods

1:00.29

3

Riley Smith

Cypress Woods

1:04.15

4

Kaylee Saxon

Jersey Village

1:05.25

5

Noelle Saria

Langham Creek

1:07.45

6

Isabel Davis

Cypress Woods

1:09.90

100 Freestyle

1

Sydney Stanford

Cypress Woods

51.53

2

Brooke Nunley

Cypress Woods

55.58

3

Avery Davis

Jersey Village

55.98

4

Lauryn Morton

Cypress Woods

57.90

5

Abigail Bivens

Jersey Village

58.81

6

Chloe Lapina

Langham Creek

1:00.84

500 Freestyle

1

Emma McCrory

Jersey Village

5:32.32

2

Hannah Morris

Cypress Woods

5:45.88

3

Emily Vossler

Cypress Woods

5:46.96

4

Mackenzie Lewis

Jersey Village

5:59.48

6

Kaylyn Oliver

Jersey Village

6:10.13

200 Freestyle Relay

1

Sydney Stanford, Ashton Ernest, Brooke Nunley and Genevieve Casten

Cypress Woods

1:41.10

2

Abigail Bivens, Michaela Wilkes, Katie Gill and Avery Davis

Jersey Village

1:46.85

3

Chloe Lapina, Isabella Jett, Noelle Saria and Hannah Vacek

Langham Creek

1:49.75

5

Ellie Dingwall, Madison Crowell, May Sheffield and Natalie Nguyen

Cypress Ridge

1:57.29

6

Julissa Rodriguez, Daisha Garcia, Lara Wright and Vanessa Livas-Tovar

Cypress Springs

2:05.86

100 Backstroke

1

Sydney Stanford

Cypress Woods

57.58

2

Katrina Nielsen

Langham Creek

58.65

3

Lily Redwine

Cypress Woods

1:03.23

5

Emma McCrory

Jersey Village

1:04.33

6

Madeline Rospierski

Cypress Woods

1:04.50

100 Breaststroke

2

Erin Strautmen

Cypress Woods

1:10.99

3

Shelly McKneely

Cypress Woods

1:14.13

4

Audrey Huynh

Jersey Village

1:15.86

6

Maya Vacek

Langham Creek

1:16.02

400 Freestyle Relay

1

Lily Redwine, Emily Vossler, Shelly McKneely, Lauren Farris

Cypress Woods

3:51.98

2

Chloe Lapina, Vivian Luu, Hannah Vacek, Katrina Nielsen

Langham Creek

3:55.31

3

Abigail Bivens, Mackenzie Lewis, Emma McCrory and Avery Davis

Jersey Village

3:56.38

4

Carla Araujo, Sofia Garcia, Gabrielle Castillo, May Sheffield

Cypress Ridge

4:33.83

5

Ariana Gonzalez, Lara Wright, Rachel Calzada and Daisha Garcia

Cypress Springs

4:37.16

 

District 18-6A Swimming and Diving Championships

Boys

200 Medley Relay

1

Munzer Kabbara, Luke Dimiceli, Stone Davis and Gage Velzis

Cypress Woods

1:41.09

2

Gabe Moon-Puente, Diego Torres-Salgado, JD Wilson and Lance Westrich

Cypress Springs

1:43.94

3

Mason Barrackman, Jack Vacek, Owen Putnam and Blake Sitterly

Langham Creek

1:46.09

4

Joseph Ebeweber, Eric Dao, Filippo and Austin Dao

Jersey Village

1:47.77

200 Freestyle

1

JD Wilson

Cypress Springs

1:50.29

2

Atlan Pfluger

Cypress Woods

1:52.73

3

Nathan Le

Jersey Village

1:53.99

4

Tyler Fleck

Langham Creek

1:54.64

5

Johnathon Nguyen

Langham Creek

1:56.21

6

Brett Bartek

Cypress Woods

1:58.49

200 Individual Medley

1

Munzer Kabbara

Cypress Woods

1:55.78

2

Luke DiMiceli

Cypress Woods

2:02.06

3

Jacob Gerow

Cypress Ridge

2:03.02

4

Diego Torres-Salgado

Cypress Springs

2:11.79

5

Alexander McWhorter

Cypress Woods

2:12.76

6

Nathan Le

Jersey Village

2:15.12

50 Freestyle

1

Blake Sitterly

Langham Creek

22.24

3

Austin Dao

Jersey Village

22.87

4

Gage Velzis

Cypress Woods

22.90

5

Walker Drury

Cypress Woods

23.04

6

Bryce Borak

Cypress Woods

23.20

100 Butterfly

1

Munzer Kabbara

Cypress Woods

53.29

2

Stone Davis

Cypress Woods

55.44

3

JD Wilson

Cypress Springs

55.72

4

Owen Putnam

Langham Creek

57.02

5

Alejandro Gonzalez

Cypress Ridge

58.41

6

Johnathon Nguyen

Langham Creek

58.70

100 Freestyle

1

Blake Sitterly

Langham Creek

49.59

2

Austin Dao

Jersey Village

50.80

3

Gage Velzis

Cypress Woods

51.45

4

Walker Drury

Cypress Woods

52.39

5

Benny Leger

Cypress Ridge

52.42

6

Lance Westrich

Cypress Springs

52.83

500 Freestyle

1

Owen Putnam

Langham Creek

5:03.98

2

Atlan Pfluger

Cypress Woods

5:08.96

3

Jack Putnam

Langham Creek

5:11.33

4

Tyler Fleck

Langham Creek

5:13.20

5

Zachary Crook

Langham Creek

5:22.80

6

Alexander McWhorter

Cypress Woods

5:22.83

200 Freestyle Relay

1

Luke DiMiceli, Stone Davis, Gage Velzis and Munzer Kabbara

Cypress Woods

1:31.14

2

Gabe Moon-Puente, Lance Westrich, Felix Cordon and JD Wilson

Cypress Springs

1:34.14

3

Jack Vacek, Noe Vigil, Johnathon Nguyen and Tyler Fleck

Langham Creek

1:37.37

4

Alejandro Gonzalez, Anthony Corpuz, Robert Dingwall, Kyle Nguyen

Cypress Ridge

1:38.27

5

Eric Dao, Filippo Verace, Zayne Janoschak and Nathan Le

Jersey Village

1:38.65

100 Backstroke

1

Luke DeMiceli

Cypress Woods

55.18

2

Mason Barrackman

Langham Creek

58.42

3

Bryce Borak

Cypress Woods

59.65

4

Jack Putnam

Langham Creek

1:00.90

100 Breaststroke

1

Jacob Gerow

Cypress Ridge

1:02.25

2

Eric Dao

Jersey Village

1:02.93

3

Diego Torres Salcido

Cypress Springs

1:03.14

4

Stone Davis

Cypress Woods

1:04.01

5

John Meadows

Cypress Woods

1:07.56

6

Zayne Janoschak

Jersey Village

1:09.88

400 Freestyle Relay

1

Tyler Fleck, Johnathon Nguyen, Mason Barrackman and Blake Sitterly

Langham Creek

3:24.55

2

Joseph Ebeweber, Zayne Janoschak, Nathan Le and Austin Dao

Jersey Village

3:28.29

3

Bryce Borak, John Meadows, Atlan Pfluger and Walker Drury

Cypress Woods

3:29.52

4

Benny Leger, Corey Nguyen, Kyle Nguyen and Jacob Gerow

Cypress Ridge

3:31.82

5

Felix Cordon, Alfonso Santoya, Jason Caballero and Diego Torres Salcido

Cypress Springs

3:40.14

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.