Cy Woods, Bridgeland sweep district swim titles; Cy Ranch boys, Cy-Fair girls clinch 17-6A crowns

January 29, 2018

The Cypress Woods girls’ swim team repeated as District 18-6A champions, capturing the title with 181 total points.
The Cypress Woods girls’ swim team repeated as District 18-6A champions, capturing the title with 222 total points.

Jan. 29, 2018—The Cypress Woods High School boys’ and girls’ swim teams defended their District 18-6A championships while the Cypress Ranch High School boys’ and Cy-Fair High School girls’ teams clinched the District 17-6A titles, with both meets held Jan. 27 at the CFISD Natatorium. In its first season, the Bridgeland High School boys’ and girls’ teams swept the District 24-5A meet, held Jan. 27 at Houston Lamar.

The Cypress Woods boys won with a score of 181, followed by runner-up Cypress Springs (84). Langham Creek and Cypress Ridge each scored 78 points to finish tied for third place. The Cypress Woods girls placed first with a score of 222, followed by runner-up Jersey Village (101) and third-place Langham Creek (85).

The Cypress Woods boys’ swim team clinched the District 18-6A championship, winning the title with a tally of 222 points.
The Cypress Woods boys’ swim team clinched the District 18-6A championship, winning the title with a tally of 181 points.

“My captains are the ones that push and really have the group going,” said Chris Pease, Cypress Woods swim coach. “And when it’s game time, I think they step up and the 212 spirit shows through.”

Cypress Springs Head Coach Tim Szafran was named the 18-6A Boys’ Coach of the year, while Jersey Village Swim Coach Stuart Webb was named the Girls’ Coach of the Year.

: Cypress Springs Swim Coach Tim Szafran (left) was named the District 18-6A Boys’ Coach of the Year, while Jersey Village Swim Coach Stuart Webb was named the Girls’ Coach of the Year.
Cypress Springs Swim Coach Tim Szafran (left) was named the District 18-6A Boys’ Coach of the Year, while Jersey Village Swim Coach Stuart Webb was named the Girls’ Coach of the Year.

Cypress Woods senior Ethan Hays was named the 18-6A Boys’ Swimmer of the Meet and Cypress Woods junior Sydney Stanford was named the Girls’ Swimmer of the Meet.

The Cypress Ranch boys placed first with a final tally of 168 points, followed by runner-up Cy-Fair (120) and third-place Cypress Falls (82.5). The Cy-Fair girls won with a score of 187, followed by runner-up Cypress Creek (126) and third-place Cypress Ranch (117).

The Cypress Ranch boys’ swim team won the District 17-6A championship, capturing the title with 168 total points.
The Cypress Ranch boys’ swim team won the District 17-6A championship, capturing the title with 168 total points.

“Best times – we want to have our best times,” said Holly Bowman, Cypress Ranch swim coach. “That’s what keeps me up at night. That’s always our focus.

“I’m excited about the team championship. They did a wonderful job.”

Bowman was named the 17-6A Boys’ Coach of the Year.

Cy-Fair Head Coach Hannah Doré was named the 17-6A Girls’ Coach of the Year.

“There were a lot of girls that stepped up and made it into regionals that we weren’t expecting to make it,” Doré said. “They swam best times, they cheered each other on, they were there to support everybody and they worked really hard.”

The Cy-Fair girls’ swim team captured the District 17-6A title, earning the championship by totaling 187 points
The Cy-Fair girls’ swim team captured the District 17-6A title, earning the championship by totaling 187 points

Cy-Fair senior Riley Dafoe was name the 17-6A Boys’ Swimmer of the Meet, and Cy-Fair sophomore Carson Kaufmann repeated as the 17-6A Girls’ Swimmer of the Meet.

The Bridgeland boys tallied 252 points to place first, more than doubling up runner-up Klein Cain (111) and third-place Cypress Park (56). The Bridgeland girls also nearly doubled up the field, finishing with 234 points to claim the title ahead of runner-up Klein Cain (122) and third-place Cypress Park (56).

The Bridgeland boys’ and girls’ swim teams clinched the District 24-5A championships in their first season. The boys tallied 252 points to win their team titles, while the girls clinched with a point total of 234.
The Bridgeland boys’ and girls’ swim teams clinched the District 24-5A championships in their first season. The boys tallied 252 points to win their team titles, while the girls clinched with a point total of 234.

Bridgeland freshman Jackson Dement was named the District 24-5A Boys’ Swimmer of the Meet, and Bridgeland freshman Allie Thome was named the District 24-5A Girls’ Swimmer of the Meet.

Bridgeland High School Swim Coach Bob Perkins (center), was named the 24-5A Boys’ and Girls’ Coach of the Year. The Bears also collected two more individual awards, as Jackson Dement (left) was named the District 24-5A Boys’ Swimmer of the Meet and fellow freshman Allie Thome was named the District 24-5A Girls’ Swimmer of the Meet.
Bridgeland High School Swim Coach Bob Perkins (center), was named the 24-5A Boys’ and Girls’ Coach of the Year. The Bears also collected two more individual awards, as Jackson Dement (left) was named the District 24-5A Boys’ Swimmer of the Meet and fellow freshman Allie Thome was named the District 24-5A Girls’ Swimmer of the Meet.

“They did great. I had a feeling they might and they pretty much met our expectations which was really nice,” said Bridgeland Head Coach Bob Perkins, who was named the 24-5A Boys’ and Girls’ Coach of the Year. “We’re a young school so we’re just learning but we have quite a few strong swimmers and then a lot of middle depth that helped us.”

Cypress Ranch Swim Coach Holly Bowman (left) was named the District 17-6A Boys’ Coach of the Year, while Cy-Fair Swim Coach Hannah Doré was named the Girls’ Coach of the Year.
Cypress Ranch Swim Coach Holly Bowman (left) was named the District 17-6A Boys’ Coach of the Year, while Cy-Fair Swim Coach Hannah Doré was named the Girls’ Coach of the Year.

The top six individuals and relays advance to regional competition Feb. 2-3. Class 6A teams will compete in the Region V meet, with the diving competition to be held at the CFISD Natatorium and swimming competition at the Don Cook Natatorium in Sugar Land. Class 5A teams will compete in the Region VI meet at the Michael D. Holland Aquatic Center in Magnolia.

 

District 17-6A Swimming and Diving Championships

Girls

200 Medley Relay

1

Breanna Nguyen, Delaney Crowder, Brooke Ramey and Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

1:52.69

2

Katy Zimmerman, Kaci Hawes, Keilah Eckhart and Kayla McQueen

Cypress Creek

1:54.20

3

Maya Diaz, Morgan Hanson, Aislinn Holder and Sally Acosta

Cy-Fair

1:54.54

4

Sophia Villarreal, Aaliyah Trevino, Rachel Ordeneaux and Emma Nobles

Cypress Falls

2:07.21

200 Freestyle

1

Carson Kaufmann

Cy-Fair

1:52.73

2

Bronwyn Tuff

Cy-Fair

1:57.13

3

Christin Hardee

Cy-Fair

1:57.82

4

Katy Zimmerman

Cypress Creek

1:57.83

5

Abby Kohl

Cypress Creek

2:00.51

6

Emma Matson

Cypress Creek

2:00.89

200 Individual Medley

1

Aislinn Holder

Cy-Fair

2:13.12

2

Keilah Eckhart

Cypress Creek

2:13.99

3

Breanna Nguyen

Cypress Ranch

2:15.43

4

Allie Marks

Cypress Ranch

2:17.26

5

Megan Smith

Cypress Creek

2:19.50

6

Maya Diaz

Cy-Fair

2:20.54

50 Freestyle

1

Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

25.49

2

Sally Acosta

Cy-Fair

25.65

3

Gina Mangione

Cypress Creek

25.83

4

Sophie Flowers

Cypress Creek

26.33

5

Abigail Smith

Cypress Ranch

26.56

6

Gabrielle Greaney

Cy-Fair

26.65

1-meter Diving

1

Audrey Cahak

Cypress Creek

282.35

100 Butterfly

1

Anna Ervin

Cy-Fair

57.74

2

Aislinn Holder

Cy-Fair

57.96

3

Bronwyn Tuff

Cy-Fair

58.60

4

Keilah Eckhart

Cypress Creek

59.63

5

Brooke Ramey

Cypress Ranch

1:00.61

6

Taylor Nargang

Cy-Fair

1:00.71

100 Freestyle

1

Delaney Crowder

Cypress Ranch

52.65

2

Reagan Jaco

Cy-Fair

53.28

3

Sally Acosta

Cy-Fair

55.27

4

Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

56.01

5

Kayla McQueen

Cypress Creek

56.21

6

Gina Mangione

Cypress Creek

56.45

500 Freestyle

1

Carson kaufmann

Cy-Fair

5:00.28

2

Abby Kohl

Cypress Creek

5:12.43

3

Katy Zimmerman

Cypress Creek

5:12.82

4

Brooke Ramey

Cypress Ranch

5:17.76

5

Emma Matson

Cypress Creek

5:19.73

6

Allie Marks

Cypress Ranch

5:28.60

200 Freestyle Relay

1

Anna Ervin, Carson Kaufmann, Sally Acosta and Reagan Jaco

Cy-Fair

1:39.87

2

Kayla McQueen, Sophie Flowers, Gina Mangione and Kaci Hawes

Cypress Creek

1:43.15

3

Breanna Nguyen, Abigail Smith, Morgan Malonson and Allie Marks

Cypress Ranch

1:46.15

4

Juliana Cruz Flores, Michelle Cruz, Allie Garza and Melanie Reyes

Cypress Lakes

1:55.77

5

Alondra Cavazos, Lexi Rodriguez, Jaqui Marin and Maylin Quiroga

Cypress Falls

1:56.90

100 Backstroke

1

Reagan Jaco

Cy-Fair

57.14

2

Delaney Crowder

Cypress Ranch

59.56

3

Breanna Nguyen

Cypress Ranch

1:01.42

4

Christin Hardee

Cy-Fair

1:02.18

5

Sophie Flowers

Cypress Creek

1:02.90

6

Maya Diaz

Cy-Fair

1:03.71

100 Breaststroke

1

Taylor Nargang

Cy-Fair

1:10.68

2

Anna Ervin

Cy-Fair

1:11.20

3

Morgan Hanson

Cy-Fair

1:12.46

4

Kaci Hawes

Cypress Creek

1:13.22

5

Zeta Rodriguez

Cypress Ranch

1:13.89

6

Juliana Cruz Flores

Cypress Lakes

1:14.08

400 Freestyle Relay

1

Bronwyn Tuff, Carson Kaufmann, Anna Ervin and Reagan Jaco

Cy-Fair

3:37.04

2

Delaney Crowder, Brooke Ramey, Allie Marks and Ivani Kamidoi

Cypress Ranch

3:40.00

3

Katy Zimmerman, Emma Matson, Abby Kohl and Keilah Eckhart

Cypress Creek

3:43.83

4

Emma Nobles, Aaliyah Trevinio, Sophia Villarreal and Rachel Ordeneaux

Cypress Falls

4:03.62

5

Lauren Hoekstra, Melanie Reyes, Gwen Haag and Jeryn Demeterio

Cypress Lakes

4:08.90

 

District 17-6A Swimming and Diving Championships

Boys

200 Medley Relay

1

Cameron Dafoe, Jack Venker, Riley Dafoe and David Armstrong

Cy-Fair

1:37.25

2

Braxton Marion, Sean Calvert, Jackson Kaye and Noah Fisher

Cypress Ranch

1:38.78

3

Payton Robertson, Lewis Nguyen, Aaron Chung and Brian Chung

Cypress Falls

1:41.99

4

Chase Gonzales, Trevor Leon, Ian Matson and Jax Lewis

Cypress Creek

1:45.25

5

Brian Tovar Miramontes, Austin Haag, Demarcus Washington and Jason Lorenzana

Cypress Lakes

1:51.68

200 Freestyle

1

James Gavin

Cypress Ranch

1:48.45

2

Forrest Lim

Cypress Ranch

1:51.19

3

William Jacobsen

Cypress Ranch

1:51.95

4

Seth Mosby

Cypress Lakes

1:52.25

5

German Gonzalez

Cypress Falls

1:54.93

6

David Armstrong

Cy-Fair

1:55.62

200 Individual Medley

1

Cameron Dafoe

Cy-Fair

1:55.24

2

Jackson Kaye

Cypress Ranch

2:00.77

3

Sean Calvert

Cypress Ranch

2:00.90

4

Diego Cardenas

Cypress Ranch

2:05.20

5

Payton Robertson

Cypress Falls

2:07.65

6

Graham Hovorka

Cypress Ranch

2:09.55

50 Freestyle

1

Bryce Dean

Cypress Ranch

22.71

2

Noah Fisher

Cypress Ranch

22.90

3

Andrew McMahan

Cy-Fair

23.00

4

Chase Gonzales

Cypress Creek

23.27

4

Connor Wild

Cypress Lakes

23.27

6

Adrian Guzman

Cy-Fair

23.60

1-Meter Diving

1

Peyton Ford

Cy-Fair

439.40

2

Bryan Plasczyk

Cy-Fair

300.90

3

Shane Carter

Cypress Falls

273.40

4

Alex Hernandez

Cypress Creek

242.85

5

Ryan Moynihan

Cypress Falls

235.55

6

Ivan Ly

Cypress Ranch

218.75

100 Butterfly

1

Riley Dafoe

Cy-Fair

51.08

2

Braxton Marion

Cypress Ranch

52.85

3

Jackson Kaye

Cypress Ranch

53.72

4

Gerardo Gonzalez

Cypress Falls

56.25

5

Seth Mosby

Cypress Lakes

56.40

6

Aaron Chung

Cypress Falls

56.54

100 Freestyle

1

Noah Fisher

Cypress Ranch

49.33

2

Bryce Dean

Cypress Ranch

49.86

3

William Jacobsen

Cypress Ranch

50.72

4

Adrian Guzman

Cy-Fair

50.99

5

Dylan Ramirez

Cypress Ranch

52.94

5

Nicholas Tran

Cypress Creek

52.94

500 Freestyle

1

Riley Dafoe

Cy-Fair

4:37.83

2

Jack Venker

Cy-Fair

4:40.56

3

Ian Matson

Cypress Creek

4:53.40

4

James Gavin

Cypress Ranch

4:55.32

5

Gerardo Gonzalez

Cypress Falls

5:08.81

6

Diego Cardenas

Cypress Ranch

5:09.89

200 Freestyle Relay

1

Bryce Dean, William Jacobsen, Jackson Kaye and Sean Calvert

Cypress Ranch

1:31.27

2

Aleksa Vucurovic, Andrew McMahan, Samuel Venker and Adrian Guzman

Cy-Fair

1:33.54

3

Seth Mosby, Jason Lorenzana, Connor Wild and Demarcus Washington

Cypress Lakes

1:34.36

4

Nicholas Tran, Jax Lewis, Anthony Bautista Torres and Chase Gonzales

Cypress Creek

1:35.48

5

Brian Chung, Benjamin Mendez, Kevin Young and Zach Gonzalez

Cypress Falls

1:36.82

100 Backstroke

1

Cameron Dafoe

Cy-Fair

51.67

2

Braxton Marion

Cypress Ranch

54.52

3

Ian Matson

Cypress Creek

54.89

4

Payton Robertson

Cypress Falls

55.44

5

German Gonzalez

Cypress Falls

56.60

5

Graham Hovorka

Cypress Ranch

56.60

100 Breaststroke

1

Aaron Chung

Cypress Falls

59.49

2

Jack Venker

Cy-Fair

59.68

3

Sean Calvert

Cypress Ranch

1:00.20

4

Lewis Nguyen

Cypress Falls

1:02.38

5

Ethan Hoang

Cypress Ranch

1:02.54

6

Kevin Young

Cypress Falls

1:02.67

400 Freestyle Relay

1

Riley Dafoe, David Armstrong, Jack Venker and Cameron Dafoe

Cy-Fair

3:16.58

2

Noah Fisher, William Jacobsen, Braxton Marion and Bryce Dean

Cypress Ranch

3:19.65

3

Chase Gonzales, Nicholas Tran, Anthony Bautista Torres and Ian Matson

Cypress Creek

3:26.94

4

Payton Robertson, Kevin Young, Zach Gonzalez and Aaron Chung

Cypress Falls

3:35.32

5

Seth Mosby, Drew Garza, Rocky Flores-Castaneda and Connor Wild

Cypress Lakes

3:36.48

 

District 18-6A Swimming and Diving Championships

Girls

200 Medley Relay

1

Claire Smith, Kate Smith, Tamara Prazcko and Brooke Nunley

Cypress Woods

1:53.07

2

Katrina Nielsen, Sophie Oliver, Noelle Saria and Vivian Luu

Langham Creek

1:55.81

3

Emma McCrory, Bailey Davis, Katie Gill and Maggie Montgomery

Jersey Village

2:00.10

4

Adamaris Castro, Jianna Herbert, Chloe Martinez and Leyanet Eirea-Barrueta

Cypress Springs

2:07.59

200 Freestyle

1

Sydney Stanford

Cypress Woods

1:52.45

2

Madeline Rospierski

Cypress Woods

2:03.21

3

Bailey Davis

Jersey Village

2:09.12

4

Jianna Herbert

Cypress Springs

2:10.55

5

Lauryn Morton

Cypress Woods

2:11.44

6

Hannah Zwerneman

Langham Creek

2:12.42

200 Individual Medley

1

Tamara Prazcko

Cypress Woods

2:14.47

2

Sophie Oliver

Langham Creek

2:14.74

3

Kate Smith

Cypress Woods

2:17.51

4

Riley Smith

Cypress Woods

2:19.30

5

Vivian Luu

Langham Creek

2:19.45

6

Katie Gill

Jersey Village

2:24.03

50 Freestyle

1

Katrina Nielsen

Langham Creek

24.88

2

Brooke Nunley

Cypress Woods

25.23

3

Faith Kitzman

Cypress Woods

25.72

4

Autumn Port

Cypress Woods

26.00

5

Lauren Cramer

Cypress Ridge

26.44

6

Lauryn Morton

Cypress Woods

26.70

1-Meter Diving

1

Isabelle Decker

Cypress Woods

357.45

2

Holly Humphries

Cypress Woods

284.00

3

Shelby Hodgkiss

Cypress Woods

224.35

100 Butterfly

1

Claire Smith

Cypress Woods

58.20

2

Tamara Prazcko

Cypress Woods

1:01.04

3

Riley Smith

Cypress Woods

1:01.31

4

Katie Gill

Jersey Village

1:04.25

5

Isabel Davis

Cypress Woods

1:06.58

6

Kaylee Saxon

Jersey Village

1:07.62

100 Freestyle

1

Sydney Stanford

Cypress Woods

52.24

2

Brooke Nunley

Cypress Woods

56.26

3

Faith Kitzman

Cypress Woods

57.36

4

Avery Davis

Jersey Village

58.91

5

Autumn Port

Cypress Woods

59.50

6

Lauren Cramer

Cypress Ridge

1:00.12

500 Freestyle

1

Emma McCrory

Jersey Village

5:27.29

2

Vivian Luu

Langham Creek

5:40.62

3

Abigail Bivens

Jersey Village

5:55.75

4

Jianna Herbert

Cypress Springs

5:58.44

5

Mackenzie Lewis

Jersey Village

5:59.62

6

Hannah Zwerneman

Langham Creek

6:00.68

200 Freestyle Relay

1

Brooke Nunley, Riley Smith, Faith Kitzman and Sydney Stanford

Cypress Woods

1:41.43

2

Sophie Oliver, Katrina Nielsen, Noelle Saria and Vivian Luu

Langham Creek

1:43.79

3

Katie Gill, Abigail Bivens, Avery Davis and Maggie Montgomery

Jersey Village

1:48.61

4

Jenny Njowo, Kristina Nguyen, Vivi Nguyen and Lauren Cramer

Cypress Ridge

1:54.63

5

Leyanet Eirea-Barrueta, Daisha Garcia, Brittany Hernandez and Ariana Gonzalez

Cypress Springs

2:00.45

100 Backstroke

1

Claire Smith

Cypress Woods

58.18

2

Katrina Nielsen

Langham Creek

59.65

3

Madeline Rospierski

Cypress Woods

1:01.44

4

Emma McCrory

Jersey Village

1:03.06

5

Isabel Davis

Cypress Woods

1:09.25

6

Kristina Nguyen

Cypress Ridge

1:09.52

100 Breaststroke

1

Sophie Oliver

Langham Creek

1:10.50

2

Kate Smith

Cypress Woods

1:10.90

3

Erin Strautman

Cypress Woods

1:12.67

4

Bailey Davis

Jersey Village

1:15.33

5

Courtney Barnett

Cypress Ridge

1:17.32

6

Ellie Dingwall

Cypress Ridge

1:20.93

400 Freestyle Relay

1

Claire Smith, Riley Smith, Faith Kitzman and Sydney Stanford

Cypress Woods

3:42.94

2

Emma McCrory, Brooke Sontag, Avery Davis and Bailey Davis

Jersey Village

4:02.61

3

Adamaris Castro, Chloe Martinez, Daisha Garcia and Jianna Herbert

Cypress Springs

4:18.80

4

Natosha Clark, Emily Lee, Ellie Dingwall and Courtney Barnett

Cypress Ridge

4:28.77

 

District 18-6A Swimming and Diving Championships

Boys

200 Medley Relay

1

Santiago Rocha, Ivan Tolkov, Stone Davis and Walker Drury

Cypress Woods

1:44.47

2

Trey Glasper, Diego Torres-Salgado, Zeus Polanco-Salgado and JD Wilson

Cypress Springs

1:44.78

3

Eric Hwang, Jacob Gerow, Brian Chen and Kyle Nguyen

Cypress Ridge

1:45.09

4

Nathan Le, Eric Dao, David Lujan and Somchay Xiong

Jersey Village

1:46.86

5

Tyler Fleck, Jacob Vaughan, Noah Saria and Blake Sitterly

Langham Creek

1:48.18

200 Freestyle

1

William Scholl

Cypress Woods

1:50.50

2

Nathan Saeger

Cypress Woods

1:51.45

3

Nathan Le

Jersey Village

1:55.03

4

JD Wilson

Cypress Springs

1:57.50

5

Tyler Fleck

Langham Creek

1:57.59

6

McKenry Nielson

Cypress Woods

1:57.68

200 Individual Medley

1

Eric Hwang

Cypress Ridge

2:05.14

2

Noah Saria

Langham Creek

2:10.73

3

Ivan Tolkov

Cypress Woods

2:11.59

4

Nathan Le

Jersey Village

2:12.30

5

Zeus Polanco-Salgado

Cypress Springs

2:14.17

6

Diego Torres-Salgado

Cypress Springs

2:17.68

50 Freestyle

1

Ethan Hays

Cypress Woods

22.47

2

Aaron Jacobs

Jersey Village

22.68

3

Gage Velzis

Cypress Woods

22.88

4

Blake Sitterly

Langham Creek

23.18

5

Brian Chen

Cypress Ridge

23.36

6

Austin Dao

Jersey Village

23.41

1-Meter Diving

1

Will Thompson

Langham Creek

281.25

2

Joseph Fish-Borzyskowski

Cypress Woods

252.55

3

Jackson Patrick

Langham Creek

222.25

100 Butterfly

1

Eric Hwang

Cypress Ridge

55.11

2

JD Wilson

Cypress Springs

55.46

3

Noah Saria

Langham Creek

56.15

4

Zeus Polanco-Salgado

Cypress Springs

56.30

5

Stone Davis

Cypress Woods

56.46

6

Brian Chen

Cypress Ridge

56.69

100 Freestyle

1

Ethan Hays

Cypress Woods

50.24

2

Gage Velzis

Cypress Woods

51.52

3

Austin Dao

Jersey Village

51.93

4

Blake Sitterly

Langham Creek

52.07

5

Walker Drury

Cypress Woods

52.49

6

Nolan Nash

Cypress Ridge

53.78

500 Freestyle

1

William Scholl

Cypress Woods

4:49.64

2

Nathan Saeger

Cypress Woods

4:59.77

3

Tyler Fleck

Langham Creek

5:20.94

4

Atlan Pfluger

Cypress Woods

5:30.93

5

McKenry Nielson

Cypress Woods

5:32.96

6

Anthony Zaldivar

Cypress Springs

5:52.42

200 Freestyle Relay

1

Ethan Hays, Gage Velzis, Walker Drury and William Scholl

Cypress Woods

1:31.36

2

Somchay Xiong, Seth Shupak, Austin Dao and Aaron Jacobs

Jersey Village

1:33.49

3

Brian Chen, Jacob Gerow, Kyle Nguyen and Eric Hwang

Cypress Ridge

1:33.66

4

JD Wilson, Lance Westrich, Frank Omoregbee and Zeus Polanco-Salgado

Cypress Springs

1:34.06

5

Noah Saria, Robert Castaneda, Jacob Vaughan and Blake Sitterly

Langham Creek

1:38.63

100 Backstroke

1

Santiago Rocha

Cypress Woods

59.09

2

Trey Glasper

Cypress Springs

1:00.07

3

Steven Callahan

Cypress Woods

1:00.90

4

Nolan Nash

Cypress Ridge

1:01.62

5

Mason Barrackman

Langham Creek

1:03.22

6

Alfonso Santoya

Cypress Springs

1:04.00

100 Breaststroke

1

Aaron Jacobs

Jersey Village

1:02.73

2

Eric Dao

Jersey Village

1:03.51

3

Ivan Tolkov

Cypress Woods

1:05.28

4

Zayne Janoschak

Jersey Village

1:05.74

5

Jacob Gerow

Cypress Ridge

1:06.14

6

Frank Omoregbee

Cypress Springs

1:06.16

400 Freestyle Relay

1

William Scholl, Ethan Hays, Nathan Saeger and McKenry Nielson

Cypress Woods

3:27.22

2

Alfonso Santoya, Gabe Moon-Puente, Lance Westrich and Felix Cordon

Cypress Springs

3:39.60

3

Benny Leger, Alejandro Gonzalez, Robert Dingwall and Nolan Nash

Cypress Ridge

3:44.85

4

Jacob Vaughan, Robert Castaneda, Vincent Van Heuveln and Tyler Fleck

Langham Creek

3:53.24

 

District 24-5A Swimming and Diving Championships

Girls

200 Medley Relay

1

Aldercy Bui, Ashley Harris, Allie Thome and Katie Webb

Bridgeland

1:56.44

3

Esmeralda Martinez, Laine Marroquin, Elizabeth Sandberg and Belen Renteria

Cypress Park

2:26.33

200 Freestyle

1

Alllie Thome

Bridgeland

1:58.66

2

Katie Webb

Bridgeland

2:12.37

4

Elizabeth Sandberg

Cypress Park

2:17.35

5

Elizabeth Kemsley

Bridgeland

2:19.70

200 Individual Medley

1

Aldercy Bui

Bridgeland

2:24.04

2

Hailey Burns

Bridgeland

2:36.30

4

Emma Marks

Bridgeland

2:43.25

6

Julie Nguyen

Cypress Park

3:00.24

50 Freestyle

2

Ashley Harris

Bridgeland

27.02

3

Hanna Kownacki

Bridgeland

27.09

4

Mia Lawton

Bridgeland

27.28

5

Zoe Cormier

Bridgeland

27.70

100 Butterfly

1

Hailey Burns

Bridgeland

1:08.57

2

Tyler Vest

Bridgeland

1:10.62

4

Abbie Benton

Bridgeland

1:15.26

100 Freestyle

1

Mia Lawton

Bridgeland

59.03

2

Zoe Cormier

Bridgeland

59.36

3

Lianne Duran

Bridgeland

1:01.00

4

Hanna Kownacki

Bridgeland

1:01.22

500 Freestyle

1

Allie Thome

Bridgeland

5:17.90

3

Katie Webb

Bridgeland

5:57.14

4

Elizabeth Sandberg

Cypress Park

6:21.35

5

Molly Marshall

Bridgeland

6:23.68

6

Tatum Wilson

Bridgeland

6:25.72

200 Freestyle Relay

1

Zoe Cormier, Mia Lawton, Hailey Burns and Ashley Harris

Bridgeland

1:49.28

3

Laine Marroquin, Esmeralda Martinez, Juliana Martinez and Julie Nguyen

Cypress Park

2:03.40

100 Backstroke

1

Aldercy Bui

Bridgeland

1:05.09

4

Abbie Benton

Bridgeland

1:09.80

5

Lianne Duran

Bridgeland

1:10.07

6

Madelynn Cruz

Bridgeland

1:12.43

100 Breaststroke

1

Ashley Harris

Bridgeland

1:14.94

3

Lane Hovorka

Bridgeland

1:18.15

4

Tyler Vest

Bridgeland

1:20.98

5

Elizabeth Kemsley

Bridgeland

1:24.67

400 Freestyle Relay

1

Mia Lawton, Aldercy Bui, Katie Webb and Allie Thome

Bridgeland

3:57.29

3

Julie Nguyen, Esmeralda Martinez, Juliana Martinez and Elizabeth Sandberg

Cypress Park

4:33.28

 

District 24-5A Swimming and Diving Championships

Boys

200 Medley Relay

1

Tristan McKay, Ezequiel Imbern, Jackson Dement and Jonathan Ware

Bridgeland

1:46.30

200 Freestyle

1

Jackson Dement

Bridgeland

1:47.89

2

Brenden Gillikin

Bridgeland

1:56.07

3

Naik Wright

Bridgeland

2:01.06

4

Edgar Fernandez

Bridgeland

2:01.41

5

Giovanney Regino

Cypress Park

2:15.04

200 Individual Medley

2

Jonathan Ware

Bridgeland

2:05.43

3

William Riebel

Bridgeland

2:22.33

4

Nick Wright

Bridgeland

2:23.67

5

Andrew Hays

Bridgeland

2:26.33

50 Freestyle

1

Alejandro Mora

Cypress Park

22.96

3

John McMahon

Bridgeland

23.83

4

Connor Crabtree

Bridgeland

24.05

5

Maxwell Pinder

Bridgeland

24.15

1-Meter Diving

1

Ryan Lukaszewski

Bridgeland

321.60

2

Corey Daves

Bridgeland

288.65

3

Braxton Crenek

Bridgeland

279.30

100 Butterfly

2

Tristan McKay

Bridgeland

57.72

5

Andrew Hays

Bridgeland

1:07.13

100 Freestyle

1

Maxwell Pinder

Bridgeland

53.62

2

Connor Crabtree

Bridgeland

53.64

3

John McMahon

Bridgeland

54.01

4

Ezequiel Imbern

Bridgeland

54.95

5

John Tovar

Cypress Park

57.71

500 Freestyle

1

Jackson Dement

Bridgeland

4:51.69

2

Brenden Gillikin

Bridgeland

5:08.88

3

Edgar Fernandez

Bridgeland

5:35.70

4

Naik Wright

Bridgeland

5:41.29

200 Freestyle Relay

1

John McMahon, Tristan McKay, Maxwell Pinder and Ezequiel Imbern

Bridgeland

1:37.56

2

Isaac Garza, Liam Volschenk, John Tovar and Alejandro Mora

Cypress Park

1:41.83

100 Backstroke

1

Alejandro Mora

Cypress Park

57.87

2

Tristan McKay

Bridgeland

58.84

3

Jonathan Ware

Bridgeland

59.20

5

Nick Wright

Bridgeland

1:04.24

100 Breaststroke

1

Ezequiel Imbern

Bridgeland

1:07.69

2

William Riebel

Bridgeland

1:08.84

3

Hans Gabriel

Bridgeland

1:11.27

5

Hayden Faulk

Bridgeland

1:14.16

6

Isaac Garza

Cypress Park

1:15.99

400 Freestyle Relay

1

Jonathan Ware, Brenden Gillikin, Maxwell Pinder and Jackson Dement

Bridgeland

3:32.44

4

David Misztal, Emiliano Acosta, Giovanny Regino and Alexis Sosa

Cypress Park

4:18.24

 

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.