Cy Woods students place at Sugar Land Computer Science Coding Contest

November 30, 2018

Cypress Woods High School students (from left) Anand Iyer, Steven Cheng and Sammy Armstrong pose after placing first in Advanced Team in the Sugar Land eighth annual Computer Science Coding Contest, held Nov. 10 at Fort Bend Clements High School.
Cypress Woods High School students (from left) Anand Iyer, Steven Cheng and Sammy Armstrong pose after placing first in Advanced Team in the Sugar Land eighth annual Computer Science Coding Contest, held Nov. 10 at Fort Bend Clements High School.

Nov. 30, 2018—Cypress Woods High School students earned 10 top-five finishes in the Sugar Land eighth annual Computer Science Coding Contest, held Nov. 10 at Fort Bend Clements High School.

Those earning first place in their respective events were seniors Sammy Armstrong and Anand Iyer, juniors Brian Janger and Steven Cheng, sophomore Alex Huang and freshman Ben Armstrong.

“The Cypress Woods Computer Science team has been working hard all year,” said Stacey Armstrong, Cypress Woods computer science teacher and UIL academic coordinator. “They give a 212 effort at each contest, building momentum for more contests in the spring.”

Cypress Woods High School students (from left) Rahul Shanmugham, Tristan Wiesepape and Zeke Gurbuz pose after placing third in Advanced Team in the Sugar Land eighth annual Computer Science Coding Contest, held Nov. 10 at Fort Bend Clements High School.
Cypress Woods High School students (from left) Rahul Shanmugham, Tristan Wiesepape and Zeke Gurbuz pose after placing third in Advanced Team in the Sugar Land eighth annual Computer Science Coding Contest, held Nov. 10 at Fort Bend Clements High School.

The following students placed at the competition:

Advanced Team

  • Steven Cheng, Sammy Armstrong and Anand Iyer – first place;
  • Tristan Wiesepape, Rahul Shanmugham and Zeke Gurbuz – third place; and
  • Ashay Swadi, Aayush Gupta and Govidh Chada – fifth place.

Advanced Written

  • Anand Iyer – first place;
  • Steven Cheng – second place;
  • Sammy Armstrong – third place; and
  • Ashay Swadi – eighth place.

Novice Team

  • Ben Armstrong, Alex Huang and Brian Janger – first place; and
  • Ramya Iyer, Letizia Fazzini and Ashwin Samsuradaram – third place.

Novice Written

  • Alex Huang – first place;
  • Ramya Iyer – third place;
  • Brian Janger – eighth place;
  • Ashwin Samsuradaram – ninth place; and
  • Letizia Fazzini – 10th place.

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.