Nine schools honored at Middle School UIL One-Act Play contest

November 11, 2019

Nine CFISD middle schools placed and were recognized at the district’s Middle School UIL One-Act Play contests, held Nov. 7-9 at the Berry Center.
Nine CFISD middle schools placed and were recognized at the district’s Middle School UIL One-Act Play contests, held Nov. 7-9 at the Berry Center.

Nov. 11, 2019—Nine CFISD middle school productions placed and were recognized at the district’s Middle School UIL One-Act Play contest, held Nov. 7-9 at the Berry Center.

“This year’s Middle School UIL One-Act Play contest was the first time that we have had all 18 district campuses participate,” said Tim Estelle, coordinator of secondary fine arts. “It is great to see the growth and success of our district middle school theatre arts programs and I am thankful to the students and directors for showcasing their hard work and commitment to this UIL activity. Through this process, our students have developed skills that will directly translate to the High School UIL One-Act Play competition, as well as any other activity they choose to participate in in their educational career.”

The following three productions placed in Zone I:

  • The Perfect Ending – Salyards Middle School;
  • Zink: the Myth, the Legend, the Zebra – Aragon Middle School; and
  • The Curious Savage – Goodson Middle School.

Adelle Orenstein (Salyards) and Nasim Aleem (Cook Middle School) were both named Best Performers in Zone I.

The following students were named to the All-Star Cast in Zone I: Gabi Dismuke (Labay Middle School), Brianna Sims, Erial Lloyd, Shelby Terry and Gaby Silva (Aragon), Alani Williams (Hopper Middle School), Hannah Miday (Salyards), Anagha Sreenivasan and Hannah Fletcher (Goodson) and Alexis Prieto (Cook).

The following students earned Honorable Mention, All-Star Cast in Zone I: Kabir Muzumdar (Labay), Zoe Alvarado and Camryn Jones (Aragon), Catherine Pambamaji (Hopper), Bailey Libby and Amaan Babar (Salyards), Maddy Snow and Marcus Alfaro (Goodson).

Goodson was awarded Best Technical Crew in Zone I, which included Gavin Bell, Remington Payne, Emily Hacking, Tyler Pennington, Corbin Lord, Bella Cortes, Holly Neighbors, Aubrey Carmona and Emma Powell.

Best Technician from each Zone I production were Emma Tibo (Labay), Jackson Chavis (Aragon), Kaylix Favorite (Hopper), Olivia Guerrero (Salyards), Remington Payne (Goodson) and Nguyen Tran (Cook).

1111_Middle_School_One_Act_Play_2_WEB.jpg
Dean Middle School students Magdelena Cordova (left) and Tate Pendergrast rehearse their play A Thousand Cranes at the Berry Center on Nov. 4. Dean placed third in Zone III.

The following three productions placed in Zone II:

  • A Midsummer Night’s Dream – Spillane Middle School;
  • Medea – Thornton Middle School; and
  • Act Three, Scene Five – Bleyl Middle School.

Warren Ashby (Spillane) and Sarah Cano (Bleyl) were both named Best Performers in Zone II.

The following students were named to the All-Star Cast in Zone II: Morola Ajuwon and Joshua Adams (Thornton), Cameron Kili and McKenna Edwards (Kahla Middle School), Megan Janger (Spillane), Mia Saavedra (Watkins Middle School), Marshall Hughes (Bleyl), and Raleigh Olinver (Truitt Middle School).

The following earned Honorable Mention, All-Star Cast in Zone II: Veer Chulki (Spillane), Christopher Valdivia and Natalie Carrasco (Watkins), Mya Estevez and Pauline Guy (Truitt), Jessica Daniels, Isabella Cabrera, Taylor Lattimore and Anaya Jabbar (Thornton), Crystal Bibby (Kahla) and Katherine Nguyen (Bleyl).

Kahla was awarded Best Technical Crew in Zone II, which included Dianara Martinez, Emili Kelly, Fatuma Kennah and Anna Escobar.

Best Technician from each Zone II production were Cristopher Rodriguez (Thornton), Dianara Martinez (Kahla), Kohlton Rinker (Spillane), Nghia Hoang (Watkins), Faith Bandsma (Bleyl) and Eddie Pham (Truitt).

1111_Middle_School_One_Act_Play_3_WEB.jpg
Smith Middle School students Caden Van Sickle (left) and Madeline Mahle rehearse their play Once Upon a Playground at the Berry Center on Nov. 6. Smith placed second in Zone III.

The following three productions placed in Zone III:

  • The Dark Tower – Hamilton Middle School;
  • Once Upon a Playground ­– Smith Middle School; and
  • A Thousand Cranes ­­– Dean Middle School.

Magdalena Cordova (Dean) and Hugo Arzac (Hamilton) were both named Best Performers in Zone III.

The following students were named to the All-Star Cast in Zone III: Devon Douthitt, Matthew Manning and Miranda Moorhead (Arnold Middle School), Caden Van Sickle and Madeline Mahle (Smith), Luiza Freitas and Kendall Gillpatrick (Anthony Middle School) and Jordan Porteous (Hamilton).

The following students earned Honorable Mention, All-Star Cast in Zone III: Jacob Hodgson (Anthony), Tate Pendergrast (Dean), Malaigha Sweats and Matthew Darilek (Campbell Middle School), Chloe Hunt (Smith), Alex Wilkinson and Lucy Riey (Arnold) and Jake McDonald (Hamilton).

Dean was awarded Best Technical Crew in Zone III, which included Angelina Landin, Kevin Celis and Alondra Amaya.

Best Technician from each Zone III production were Raegan Clark (Anthony), Alondra Amaya (Dean), Makayla Goines (Campbell), Brooke Lo (Smith), Megan Lawrence (Arnold) and Lili Kelso (Hamilton).

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.