Administrative Staff

POSITION NAME
PHONE
FAX
Superintendent
Superintendent Mark Henry, Ed.D.
281-897-4077
281-897-4125
Administrative
Associate Superintendent, Curriculum & Instruction and Accountability Linda Macias, Ed.D.
281-897-4118
281-807-8639
Associate Superintendent, Human Resources and Student Services Deborah Stewart, Ed.D.
281-897-4030
281-517-2046
Associate Superintendent, School Administration and Leadership Development Roy Garcia
281-897-4079
281-807-8179
Chief Financial Officer Stuart Snow
281-897-3856
281-517-2684
Chief of Operations Officer Roy Sprague, Jr.
281-517-2809
281-517-2114
Chief of Staff Teresa Hull
281-517-6332
281-517-2114
General Counsel Marney Collins Sims
281-807-8660
281-517-2125
Assistant Superintendents
Business and Financial Services Karen Smith
281-897-4020
281-897-3877
Chief of Police Eric Mendez
281-897-6495
 
 
Chief Technology Officer Paula Ross
281-897-3810
281-517-2114
Communication and Community Relations Leslie Francis
281-807-8939
281-807-8150
Curriculum & Instruction Mary Jadloski
281-897-4047
281-807-8639
Educational Support Services Dan McIlduff
281-897-6416
281-897-6403
Elementary School Administration Carla Brosnahan, Ed.D.
281-517-6554
281-897-4040
Elementary School Administration Christina Cole
281-517-6554
281-897-4040
Facilities & Construction Matt Morgan
281-517-2806
281-897-3806
Human Resources Chairita Franklin
281-897-4075
 
 
School Improvement and Accountability Ashley Clayburn, Ed.D.
281-955-4998
281-807-8605
School Improvement and Transformation Dr. Tonya Goree, Ed.D.    
Secondary School Administration Travis Fanning
281-807-8945
281-897-4040
Secondary School Administration Sheri McCaig
281-807-8945
281-897-4040
Student Services Ify Ogwumike
281-897-4060
281-807-8139
Support Services Bill Powell
281-897-3848
281-897-4185
Directors
Advanced Academics Katrina Nelson
281-517-2640
281-807-8639
Ancillary Personnel Jan Price
281-897-4033
281-517-2106
  Charity Selvey

281-807-8655

 
Athletics Raymond Zepeda
281-894-3980
281-894-3989
Aquatics Jonathan Mayer 832-973-8008  
Berry Center Beth Wade
281-894-3929
 
Business Services Melissa McAnear
281-897-4051
281-897-3877
Career & Technical Education
Denise Kubecka
281-897-4036
281-897-4128
Cinema Dave DeJohn
281-897-4012
281-807-8150
Communication
Joel Weckerly
281-897-4053
281-807-8150
Community Engagement
Bevin Gordon
281-894-3950
281-894-3959
Community Programs Irene Ruiz
281-897-4103
281-517-2114
Construction Field Services Fritz Hext
281-517-6865
 
 
Curriculum & Instruction, Elementary School Barbara Levandoski
281-897-4143
281-807-8639
Curriculum & Instruction, Middle School Lana Mock
281-517-6326
281-517-2910
Curriculum and Instruction, High School Kenya Turner
281-807-8953
281-807-8639
Curriculum & Instruction for Special Populations Maria Trejo
281-517-6387
281-807-8639
Design & Facilities Planning Dan Grosz
281-517-6085
281-897-3806
Employee Relations and Professional Staffing Onica Mayers
281-517-2680
281-517-2826
Employee Relations and Professional Staffing Jill Smith
281-517-2679
281-517-2826
Federal Programs & Grants Kathie (Kathryn) Sanders
281-517-2644
281- 517-2126
Financial Services Mable Isles
281-897-4067
281-897-3877
Fine Arts Mary Running
281-897-3884
281-807-8641
General Administration Kristi Giron
281-517-6367
281-517-2626
Guidance & Counseling Franklin Sampson
281-897-4068
281-517-2122
Health Services Christiane Bernal
281-897-4015
281-517-2107
Information Services John Crumbley
281-897-6469
281-517-2059
Infrastructure, Communications and Networks Karen Fuller
281-517-6349 
281-807-8934 
Instructional Technology Becky Cook
281-897-3804
281-897-4744
Internal Audit Blake Legler
281-897-4111
281-897-3840
Maintenance Archie Hayes
281-897-4296
281-897-4183
Marketing & Business Relations Bevin Gordon
281-894-3950
281-894-3959
Nutrition Services Darin Crawford
281-897-4541
281-897-4184
Operations Tammy Blankenship
281-897-4195
281-897-4183
Payroll Kala Holler
281-897-4092
 
 
Project Management Jody Doebele
281-517-6022
 
 
Psychological Services Traci Schluter, Ph.D., LSSP
281-517-6394
281-897-6403
Purchasing Severin Castro
281-897-4576
281-897-4185
Records, Leave, Credentials, and Compensation  
281-897-4099
281-897-3861
Special Education Lauri Barnes
281-897-6430
281-897-6403
Staff Development Glenda Horner, Ed.D.
281-517-6008
281-897-6479
Student Services/Emergency Management  
281-897-6448
281-807-8139
Student Services/Elementary Gloria Cooper 281-517-6006 281-897-4756
Student Services/Admissions, Attendance & Transfers Jae Simpson-Butler, Ed.D. 281-517-2637 281-897-4756
Student Services/Secondary Candy Medlin 281-897-4147 281-807-8139
Tax Assessor David Piwonka
281-664-6300
281-664-6324
Technology Support Services/Performance Jay Johnson
281-897-4094
281-897-1384
Technology Support Services/Performance Excellence Jennifer Miller  281-897-6447  
Testing Tracy McDaniel, Ed.D.
281-517-6594
281-897-6410
Transportation Kayne Smith, Ed.D.
713-MYCFBUS
346-205-8455
 
 

SPECIAL EDUCATION DEPARTMENT

Assistant Superintendent for Educational Support Services

Dan McIlduff

Secretary to Assistant Superintendent For Educational Support Services

Denise Lykke

Director of Special Education

Lauri Barnes

Secretary to Director for Special Education

Diana Flores

Director of Psychological Services

Traci Schluter

Secretary to Director for Psychological Services

Linda Piwetz

Special Education Assistant Director for Programming

Lisa Franke

Secretary to Assistant Director for Programming & Elementary Coordinators

Ursula Wills

Special Education Assistant Director for Appraisal

Karin Olsen

Administrative Appraisal Secretary

Marynet Lloyd

Coordinator for Pupil Appraisal

Suzanne Mumme

Coordinator for Speech Language Pathology

Kimberly Tanner

Coordinator for Preschool Programs for Children with Disabilities (PPCD)

Michelle Truitt

Coordinator for Special Education Programming

Melanie Ceynar

Coordinator for Elementary

Lelani Weber

Coordinator for Elementary

Lalarnie Neitzey

Coordinator for Elementary

Kyle Dyer

Coordinator for Elementary Adaptive Behavior

Deirdre Woolar

Coordinator for Secondary Adaptive Behavior

Roxana Rogers

Coordinator for Secondary LIFE Skills & ESY

Mary Fitzgerald

Coordinator for Secondary Science

Leigh Elizondo

Coordinator for Secondary Reading

Elizabeth McDowell

Coordinator for Secondary Math

Caroline Reese

Coordinator for Secondary ELA

Karen Leon

Coordinator for Northwest Harris County Cooperative for Hearing Impaired

Kari Suchecki

Coordinator for Homebound, Transition, Transportation & Interpreters

Deborah McCart

Coordinator for Behavior & Social Skills

Robin Wishkoski

Coordinator for Assistive Technology & Related Services (VI, OT, PT, O&M)

Winona Lincoln

SHARS/MAC Specialist

Jennifer Hurt

Lead Diagnostician

Deanna Hicks

Lead Diagnostician

Robyn Lagrappe

Lead Speech Language Pathologist

Kelly Mock

Lead Speech Language Pathologist

Bree Garcia

Lead Psychologist

John Nomura

Lead Psychologist

Michelle Pastorek

Dysphagia Support SLP

Carolyn Dolby

Interpreter Coordinator for Hearing Impaired

 Jessica Graham

Elementary Math Coach

Sheri Hoffman

Elementary Math Coach

Latori Williams-Blair

Elementary Reading Coach

Cynthia Adams/a>

Elementary Reading Coach

[email protected]

Elementary Reading Coach

Lisa Stewart

Secondary Math Coach

Christina Hughes

Secondary Math Coach

Jeyonna Harneysatterwhite

Secondary Reading Coach

Deborah Cowi

Secondary Eng/LA Curriculum Coach

Megan Macarthur

Preschool Programs for Children with Disabilities (PPCD) Coach

Lori Davis

LIFE Skills Coach (Elementary)

Kathryn Cammarn-Maliskas

LIFE Skills Coach (Elementary)

Amy Degioanni

LIFE Skills Coach (Secondary)

Stefani Yates

LIFE Skills Coach (Secondary)

Ayodele Jones

Programming Coach

Charles Motley

Behavior Coach

[email protected]

Behavior Coach

[email protected]

Behavior Coach

[email protected]

Behavior Coach LIFE Skills (all levels)

[email protected]

Behavior Support Specialist

[email protected]

Behavior Support Specialist

[email protected]

Behavior Support Specialist

[email protected]

PPCD Intake

[email protected]

PEIMS/Success Ed Support

[email protected]

Lead Records Secretary

[email protected]

Records Secretary

 

Programming Secretary to Coordinators of Deaf Education Cooperative & AB

[email protected]

Programming Secretary to Coordinators for Life Skills, ESY & Behavior/Social Skills

[email protected]

Programming Secretary to Coordinators for High School & Transition/Family Services

[email protected]

Programming Secretary to Coordinator for PPCD & AT/Related Services

[email protected]

Appraisal Secretary

[email protected]

Appraisal Secretary

[email protected]

Secretary to Assistive Technology

johnette.cunningham @cfisd.net

SERS Secretary

[email protected]

Technology Service Technician IV

[email protected]

Technology Service Technician IV

[email protected]

Sp. Ed. Clerical Support for Bilingual Diagnosticians & Speech Pathologists

[email protected]

Special Olympics

[email protected]

 
 
 

Javascript Required

Sorry, this site does not work properly without JavaScript enabled. Please enable JavaScript or contact your local administrator.